Cement budowlany – niezbędny materiał budowlany

AidaKhubaeva / Pixabay

Branża budowlana to przede wszystkim wszelkiego typu prace związane z tworzeniem nowych budynków, ich wykańczaniem, czy też remontem. Nie mogą się one obyć bez doświadczonej ekipy fachowców, odpowiedniego sprzętu oraz odpowiednich materiałów budowlanych. Na liście tych materiałów jest wiele, bez których budowa jest wręcz niemożliwa. Stanowią bowiem one podstawę każdych robót budowlanych.

 

Jednym z takich podstawowych materiałów budowlanych jest cement

Aby jednak dobrze się sprawdził, musi być właściwie dobrany, w zależności od potrzeb wykorzystania. Należy więc w dużej mierze zwrócić uwagę na jego parametry, takie jak rodzaj, skład, właściwości, a także na klasę oraz oznaczenia. Cement ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest on podstawowym składnikiem wielu wyrobów betonowych, takich jak beton architektoniczny i elewacyjny, czy też prefabrykowany beton. Jest również składnikiem produktów chemii budowlanej. Powstaje z niego m.in.  zaprawa murarska i tynkarska, które są niezbędne podczas wielu zadań. Tak więc to dzięki cementowi możliwe jest tworzenie fundamentów, posadzek, czy płyt stropowych, a także łączenie za jego pomocą różnych elementów budowlanych, do których zaliczyć można cegły, pustaki czy kamienie. Wyróżnia się 5 rodzajów betonu. Są to kolejno CEM I, II, III, IV oraz V. Różnią sie one od siebie głównym składnikiem oraz jego zawartością. Każdy z nich osiagą inną twardość i jest wykorzystywany do różnego rodzaju konstrukcji. Różnią się one od siebie także temperaturami, w jakich mogą być stosowane oraz innymi właściwościami. Oprócz tych standardowych rodzajów cementu, na rynku dostępne są też wyroby dzielone że względu na to, w jaki sposób oraz jak szybko wiążą i twardnieją.

Są to cementy ekspansywne, tamponażowe i szybkotwardniejące. Szczególną popularnością spośród nich cieszą się cementy ekspansywne, które wykorzystuje się m.in.

do wzmacniania konstrukcji budowlanych, tworzenia posadzek bezdylatacyjnych oraz uzupełnienia ubytków. Wszystkie te cement posiadają 3 klasy, których znajomość jest niezbędna podczas ich wyboru. Według obowiązującej normy budowlanej PN-EN 197-1 są to klasy: 32,5 MPa, 42,5 MPa oraz 52,5 MPa.  Im większe jest liczbowe oznaczenie oznaczenie, tym wytrzymałość na ściskanie danego cementu jest większa. Jest to bardzo ważna informacja, niezbędna podczas wyboru odpowiedniego cementu, do konkretnych prac.

 

Zobacz na czym polega recykling meteriałów budowlanych : http://tallar.pl/na-czym-polega-recykling-materialow-budowlanych/