Co lepiej wygląda: trawnik, czy rośliny okrywowe?

Piękny ogród to miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas, a także wyjątkowa ozdoba posesji. W ogrodach sadzi się wiele różnych roślin o dekoracyjnym charakterze. Warto zastanowić się nad wyborem najbardziej estetycznych gatunków.

Trawnik — uniwersalne rozwiązanie

Zadbany trawnik będzie się pięknie prezentował w każdym otoczeniu, jest bardzo uniwersalny i wszędzie pasuje. Oczywiście trzeba pamiętać, że trawa wygląda dobrze jedynie pod warunkiem, że jest odpowiednio pielęgnowana. Z tego powodu utrzymanie ładnego trawnika wymaga trochę pracy — konieczne jest systematyczne koszenie, a jesienią także grabienie liści. Duże znaczenie dla estetyki ma także odpowiednie przygotowanie podłoża pod trawnik. Dodatkowo trzeba też wziąć pod uwagę, że są miejsca, gdzie trawa po prostu nie będzie dobrze rosnąć. Dotyczy to na przykład fragmentów ogrodu, które są bardzo zacienione.

Rośliny okrywowe — duża różnorodność

Rośliny okrywowe stanowią ciekawą alternatywę dla trawnika. Zgodnie z nazwą, ich pędy rozkładają się na ziemi, pokrywając grunt i tworzą zbity kobierzec. Bez problemu znajdziemy gatunki, które będą doskonale rosnąć również w bardzo zacienionych miejscach. W sklepach ogrodniczych dostępny jest ogromny wybór roślin okrywowych o różnych kolorach i kształtach liści, a także kwitnących i zimozielonych. Taka różnorodność pozwala na stworzenie naprawdę interesujących efektów estetycznych. Wiele gatunków jest łatwych w utrzymaniu, nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji i ładnie się prezentuje przez cały rok.

Co wybrać?

Trawnik ma praktyczne zalety. Jeśli zdecydujemy się na obsadzenie części ogrodu roślinami okrywowymi, będzie się ona pięknie prezentować, ale jednocześnie nie da się po niej chodzić. Kiedy chcemy wykorzystać ogród do zajęć rekreacyjnych, na przykład urządzenia grilla lub zabawy z dziećmi, warto przynajmniej część terenu obsiać trawą.

Wybór między roślinami okrywowymi a trawnikiem w dużym stopniu zależy od indywidualnych upodobań. Wiele osób po prostu lubi piękne, idealnie utrzymane trawniki, które bez wątpienia nadają ogrodowi wyjątkowo elegancki, klasyczny wygląd.