Co znajdziemy w nowoczesnej kuchni?

Kuchnia stanowi centrum całego domu. To tam wszyscy nasi goście zaczynają czuć się w pełni swobodnie. To także w kuchni mają miejsce wyrwane z zabieganych harmonogramów wspólne rodzinne chwile przy wspólnym jedzeniu i gotowaniu. Wielość funkcji jakim musi sprostać to pomieszczenie jest ogromna i dlatego nie jest łatwo stworzyć funkcjonalną i jednocześnie piękną przestrzeń. Ale z pomocą przychodzi poniższy artykuł.

Od czego zacząć?

Jasna, przestronna, spokojna i uporządkowana – taka właśnie powinna być nowoczesna kuchnia. W idealnym scenariuszu jest ona projektu otwartego, znajdziemy w niej wielofunkcyjne strefy, tak, że będzie ona idealnym miejscem i na szybkie śniadanie, i na relaks przy kawie, i na rodzinny obiad. Granitowe blaty i gładkie, dopasowane moduły mebli będą praktyczne, łatwe do wycierania i czyszczenia. Urządzając nowoczesną kuchnię, powinniśmy postawić na neutralne kolory i zrezygnować ze zbytnio wzorzystych projektów. Powinna tu panować spokojna atmosfera, nie ma za to miejsca na brud i nieład.

Stworzenie wspaniałej nowoczesnej kuchni wcale nie polega na zamówieniu jak najdroższego wyposażenia i czekania na niesamowity efekt. Najważniejsze jest rozplanowanie przestrzeni. Jeśli zaniedbamy ten krok, nic nas nie uratuje, nawet nieograniczony budżet! Nowoczesna kuchnia musi być wygodna, mieć odpowiednie proporcje – bez tego ani rusz. Na szczęście jest kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie doprowadzi nas do sukcesu z zamkniętymi oczami. Po pierwsze: pomyślmy o stworzeniu „trójkąta pracy” – zlew, kuchenka lub płyta oraz lodówka powinny być umieszczone w taki sposób, że zawsze będziemy mieć do nich łatwy dostęp. Nie musimy wszystkiego kreować od zera, istnieje kilka znanych i sprawdzonych planów dla nowoczesnej kuchni, polecamy zwłaszcza plany liter „L” oraz „U”! Wiele firm, oferujących meble do kuchni na wymiar, proponuje wizualizacje 3D, by pomóc nam stworzyć idealny projekt.

Jakie materiały do nowoczesnej kuchni?

Drewno. Decydując się na nowoczesną kuchnię wykończoną drewnem trzeba uważać, by nie stała się ciężka i monotonna. Dlatego zazwyczaj tylko cześć frontów jest wykończona fornirem, a reszta lakierem na wysoki połysk lub szkłem.

W ultranowoczesnych kuchniach wykorzystuje się chętnie materiał o rodowodzie przemysłowym, jakim jest beton. Betonowe płyty można ułożyć nie tylko na posadzce, ale też przymocować je do kuchennej ściany.

Farba tablicowa. Jedną z kuchennych ścian można zabudować modułami jednakowej wielkości, rozmieszczonymi symetrycznie. Drugą pomalować farbą tablicową, dzięki czemu ściana stała się platformą komunikacji i wyjątkowym akcentem designerskim.

Szarość w nowoczesnej kuchni nie musi być nudna i kojarzyć się wyłącznie z betonem. By nie poczuć w niej znużenia, zróżnicuj szare powierzchnie pod względem faktury lub sposobu wykończenia albo dodaj im do towarzystwa szczyptę czerni. 

Dodanie zdecydowanego koloru. Np. kuchnia, w której rządzi industrialna szarość w duecie z wesołym kolorem żółtym. Takie zestawienie barw odbiera szarej zabudowie nieco powagi.