Dlaczego warto mieszkać i pracować w Kielcach?

Kielce to miejsce, które polubią miłośnicy mariażu tradycji z nowoczesnością. Wielkomiejski zgiełk odbywa się tutaj w towarzystwie starych uliczek i uroczego rynku. Stolica województwa świętokrzyskiego niestety egzystuje w cieniu znajdujących się w pobliżu Krakowa i Katowic, jednak warto na nią zwrócić uwagę, ponieważ jest to miejsce wyjątkowo przyjazne do zamieszkania.

 

Jak się żyje w Kielcach?

 

Śródmieście w Kielcach skupia infrastrukturę administracyjną, usługową oraz kulturalną. To również miejsce, w którym skupione są główne zabytki. Osiedla znajdują się wokół centrum, natomiast domki jednorodzinne na przedmieściach. Mimo tego, że Kielce są jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce, nie odbywa się to kosztem rozległych terenów zielonych, które są ich niepodważalnym atutem. Na niemal 40 km2 Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu składa się aż 8 parków oraz las.

 

Podejmując decyzję o relokacji, najpierw warto przejrzeć oferty pracy. Kielce są miastem, w którym jest szczególne zapotrzebowanie na programistów i informatyków. Bez większego trudu pracę znajdą również kucharze, lekarze, ratownicy medyczni oraz kelnerzy, murarze i tynkarze.

 

W Kielcach realizowanych jest wiele inwestycji, co sprawia, że jest tutaj bardzo bogate zaplecze kulturalne, sportowe, medyczne i oświatowe. To miasto przyciąga szczególnie osoby, które pragną spokoju. Tutaj wszędzie jest blisko, przedostanie się z jednego końca Kielc na drugi to kwestia kilkudziesięciu minut. Stolica województwa świętokrzyskiego jest miejscem idealnym dla wszystkich tych, którzy pragną spokoju i życia bez wyścigu szczurów. Wynajem mieszkania nie jest drogie, natomiast kupno mieszkania to wydatek rzędu 200 tysięcy złotych – za mieszkanie dwupokojowe.

 

Kielecka turystyka

 

Położenie Kielc sprawia, że jest to miasto idealne dla osób lubiących krajoznawcze wycieczki oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych, a wśród nich znajdują się bardzo atrakcyjnie usytuowane ścieżki rowerowe. Ponadto na terenie Kielc znajduje się kilka rezerwatów przyrody oraz fragment Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.

 

Oferta kulturalna Kielc

 

Osoby ceniące sobie rozrywki kulturalne nie zawiodą się. W Kielcach znajduje się 5 kin, 4 teatry oraz 6 galerii, filharmonia i 6 muzeów (m.in. Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Narodowe oraz y Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego). Natomiast prężnie działające Kieleckie Centrum Kultury zajmuje się organizacją niezwykle ciekawych cyklicznych wydarzeń, m.in.: festiwal jazzowy Memorial to Miles, Firmament – festiwal muzyki elektronicznej, festiwal muzyki i sztuki alternatywnej Hasarapasa, OFF Fashion oraz festiwal filmowy NURT.