Drzewo w przydomowym ogrodzie – zalety i wady

Każdy, kto myśli o domu myśli jednocześnie o pięknej przestrzeni wokół posesji. a trudno wyobrazić sobie ogród bez drzew. Jednocześnie obecnie coraz częściej można zaobserwować na działkach wokół domów jedynie trawnik i ewentualnie kilka krzewów. A gdzie się podziały drzewa?

Zalety, czyli dlaczego sadzić drzewa.

Nawet w małym ogrodzie jest miejsce na drzewa. Trzeba tylko wybrać odpowiedni gatunek. Drzewa w małym ogrodzie często stają się jego głównym, ale nie dominującym elementem. Dlaczego warto sadzić drzewa w ogrodzie?

Ich malowniczy kształt i wielkość sprawiają, że ogród wygląda na dojrzały, a widoczne zza płotów korony powodują, że zyskuje też przestrzeń publiczna. Gęste, pokryte soczyście zielonymi liśćmi gałęzie tworzą dobre tło dla innych roślin, a odmiany o intensywnym zabarwieniu lub nietypowej formie stają się głównym punktem kompozycji ogrodowej.

Drzewo posadzone przy tarasie może zastąpić dach, markizę lub parasol ogrodowy. Tym bardziej że nie tylko daje cień, lecz także poprawia mikroklimat – zwiększa wilgotność otoczenia, pochłania dwutlenek węgla i wydziela tlen (na przykład 100-letni buk w ciągu godziny produkuje aż 1200 l tlenu!). Drzewa oczyszczają powietrze, ponieważ ich korony zatrzymują kurz, toksyczne gazy i metale ciężkie.

Drzewa do ogrodu przydomowego nie muszą być wcale namiastką lasu, do którego większość z nas czasami bardzo tęskni. Można skupić się oczywiście na odmianach dających o odpowiedniej porze roku owoce, które są przepyszne, a do tego cudownie pachną, gdy dojrzeją. Jest to więc wspaniały wybór, szczególnie dla wszystkich tych, którzy uwielbiają łasować, a ograniczają przy tym zbędne i puste kalorie.

Problemy z drzewem na działce.

W zasadzie jedyne problemy, jakie możemy spotkać to zacienianie działki sąsiada lub zaśmiecanie jej liśćmi. Ewentualnie w skrajnych przypadkach drzewo np. w ogródku w mieście może naruszyć korzeniami kanalizację lub garaż podziemny. Należy również zwrócić uwagę, czy drzewo nie będzie niszczyło ogrodzenia. Aby ustrzec się takich nieprzyjemnych sytuacji należy bardzo świadomie i uważnie rozplanować posadzenie poszczególnych gatunków drzew w naszym ogrodzie.