Materiały wykończeniowe wysokiej jakości

Specyfiką polskiego rynku nieruchomości jest zakup mieszkań w tzw. stanie deweloperskim, czyli niewykończonych, nienadających się do natychmiastowego zamieszkania. Polacy wolą sami urządzić lokal, ewentualnie zlecić to zadanie fachowcom. Zakup tzw. obiektów od klucz jest u nas rzadkością.

Koszty prac wykończeniowych

Trudno stwierdzić, z czego to wynika. Przecież za wykończenie też trzeba zapłacić. To prawda, że mieszkania gotowe są drogie, ale różnica w porównaniu do mieszkań w stanie deweloperskim nie jest duża. Poza tym na tego typu obiekty decydują się raczej dobrze sytuowane osoby i zamożne rodziny.

Osoby zarabiające poniżej średniej krajowej decydują się raczej na lokale z rynku wtórnego. Część takich obiektów nadaje się do natychmiastowego zamieszkania. Wystarczy więc materac, kuchenka, ewentualnie lodówka i można się wprowadzać. Z czasem wyposaża się takie mieszkanie i wykonuje remont generalny, czyli odmalowuje pomieszczenia czy wymienia tapety, parkiet, płytki czy instalację elektryczną.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? To zależy od wielu czynników. Na cenę wpływa standard. Im jest on wyższy, tym więcej trzeba wydać na materiały. Pamiętajmy jednak, by na nich nie oszczędzać. Lepiej zainwestować w porządne płytki, panele, farby, kleje, gładzie, niż musieć zbyt często robić remont i przeżywać uciążliwości z nim związane.

Na koszty związane z adaptowaniem lokalu wpływa też to, w jakim trybie wykonujemy te prace. Innymi słowy: czy robimy to samodzielnie, czy zlecamy wykończenie ekipie budowlanej. A jeśli najmujemy, to jedną firmę do wszystkiego, czy każde zadanie komuś innemu.

Najtaniej wychodzi wariant samodzielny. Jeśli pominiemy koszt czasu, jaki trzeba poświęcić na wykańczanie własnym sumptem, taka opcja kosztuje między 300 i 700 zł za metr kwadratowy. W cenę wliczone są już materiały odpowiedniej jakości.

Różnie mogą jednak wyglądać efekty własnej pracy. Czy będziemy zadowoleni z tego, jak ułożyliśmy panele czy płytki? Bardziej skomplikowane zadania mogą nam zająć cały dzień, a fachowcowi – godzinę. Nie jest też powiedziane, że nasz całodzienny wysiłek nie pójdzie na marne. Może się okazać, że źle zamontowaliśmy muszę klozetową, choć męczyliśmy się z nią od rana do wieczora.

W przypadku zaangażowania profesjonalnej firmy wykończeniowej mamy też gwarancję jakości i w razie niewykonania czegoś zgodnie z umową możemy domagać się usunięcia usterki na koszt wykonawcy.

Lepszym, choć nieco droższym rozwiązaniem, będzie więc zlecenie prac fachowcom. Kogo wybrać? Na pewno kogoś sprawdzonego i uczciwego. O solidność w tej branży jest bardzo trudno, dlatego postawmy na przedsiębiorstwo, które ma certyfikat rzetelności. Będziemy mieć pewność, że zlecenie zostanie wykonanie tak, jak się tego spodziewamy. To pozwoli uniknąć rozczarowań.