Ogrzewanie gazowe, czy się opłaca?

Bardzo częstym kryterium wyboru sposobu wytwarzania ciepła w domu są jego koszty. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest węgiel. Jednak w praktyce okazuje się, że nie musi być on najtańszy. W dodatku ze względów ekologicznych ogrzewanie tym paliwem będzie coraz droższe. Warto pomyśleć o czymś wydajniejszym, np. gazie płynnym.

coal-471903_1280

Węgiel nie taki „tani”

Spalanie węgla powoduje emisję sporych ilości dwutlenku węgla oraz cząstek drobnych (pyłu PM10) i benzopirenu. Czarne złoto to najczęściej wykorzystywany surowiec energetyczny w polskich domach. Wynika to z relatywnie niskich kosztów ogrzewania tym paliwem.

Problem w tym, że na 6 mln kotłów tylko niewielka ich liczba to nowoczesne, wydajne urządzenia, które bardzo dobrze spalają paliwo. Efektem tego jest znaczne zanieczyszczenie środowiska wspomnianymi substancjami. W pierwszej dziesiątce europejskich miast mających najgorszą jakość powietrza znajduje się sześć polskich. W wielu rejonach naszego kraju normy czystości powietrza są przekraczane kilka razy i przez znaczną część roku. Swoje dokładają stare samochody.

Wbrew pozorom przemysł odpowiada za mniejszą część łącznej emisji. Wynika to z tego, że w zakładach grzewczych wykorzystuje się nowoczesne filtry. Dym przechodzący przez takie układy czyszczące zamienia się w parę wodną.

Ogrzewanie domu węglem ma też inne słabe strony. Chodzi mianowicie o wygodę użytkowania. Węgiel magazynować. Jest to paliwo, które dość mocno brudzi. W przypadku węgla niskiej jakości dochodzi jeszcze kwestia dużej ilości popiołu.

Najczęściej w piecach pozbawionych zasobników, by utrzymać komfort cieplny w domu, trzeba co jakiś czas dokładać węgla, czyli odwiedzać kotłownię czy piwnicę. W razie dłuższej nieobecności palenisko wypala się. Wracamy więc do zimnych pomieszczeń. W zimie czy w trakcie jesiennych chłodów nie jest to miła perspektywa. Dużo trudniej jest utrzymać stałą temperaturę.


controller-78445_1280 (1)

Zatem czy warto dopłacić do wygody i ekologii?

Zalety ogrzewania gazem płynnym

W związku z omawianymi argumentami,  eksperci radzą, by zainwestować w ogrzewanie gazowe. Gaz LPG to czysty i efektywny surowiec. Urządzenia nie wymagają tak absorbującego nadzoru. Pracują całkowicie automatycznie, przez co jego użytkowanie jest bardzo wygodne.

Kocioł sam się rozpala, a wyłącza dopiero po upływie wskazanego przez nas czasu. Po uprzednim zaprogramowaniu urządzenie jest w stanie samoczynnie zwiększać i zmniejszać temperaturę. W efekcie w domu cały czas panują optymalne warunki. Nie marnuje się też paliwo.

Zastosowanie gazu, choć z pozoru droższe, pozwala efektywniej zarządzać energią, obniża koszty składowania i transportu.

W przypadku gazu LPG koszt wytworzenia ciepła równego 1 kWh wynosi 24 grosze. W przypadku węgla jest to 18 groszy, ale należy jeszcze doliczyć wydatki na podgrzanie wody. Można zatem przyjąć, że różnica wynosi 20 proc. W praktyce daje to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Warto je zapłacić – dla dużej wygody i z troski o środowisko naturalne, czyli jakość powietrza, którym oddychamy wszyscy.

 

A może olej?

Ogrzewanie gazem jest z kolei tańsze niż  ogrzewanie, także popularnym,  olejem opałowym. Także piec gazowy kosztuje mniej niż instalacje wykorzystujące alternatywne źródła energii, np. pompa ciepła czy kolektory słoneczne. Poza tym te ostatnie, w naszym klimacie, nie są na tyle sprawne, by zapewniać wystarczającą ilość ciepła potrzebnego do ogrzania budynku jednorodzinnego. Kolektory są świetne do podgrzewania wody.