Okap kuchenny to sprzęt przydatny w każdym mieszkaniu

Podstawą dobrego samopoczucia w domu jest odpowiedni mikroklimat. O ten może być trudno, ponieważ na co dzień, np. w związku z gotowaniem i pieczeniem różnych potraw, przygotowywaniem różnych produktów spożywczych wytwarzamy w mieszkaniu różne zapachy. By szybko się ich pozbyć, musimy wietrzyć pomieszczenia, co nie zawsze jest możliwe.

Wybieramy okap – co wziąć pod uwagę?

Eksperci zalecają, by regularnie wietrzyć mieszkania. W ten sposób utrzymamy w nich właściwy mikroklimat. Systematyczne otwieranie okien i robienie przeciągów pozwala cieszyć się w mieszkaniu dobrym powietrzem. To z kolei przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i dobre samopoczucie. Możemy skupić się na pracy i wydajnie myśleć.

Problem w tym, że z pewnych powodów nie wszyscy mogą wietrzyć kuchnię, w której powstają przykre zapachy. Długotrwała choroba układu oddechowego, obecność małych dzieci lub osób starszych – to czynniki, które wykluczają lub znacznie ograniczają częstotliwość szerokiego otwierania okien.

Jak w takim razie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów po posiłku czy innych pracach wykonywanych w kuchni? Należy zamontować okap kuchenny. Takie urządzenie kupimy np. w markecie ze sprzętem RTV i AGD. Cena najpopularniejszych modeli mieści się w przedziale 150-300 zł.

Wbrew pozorom wybór okapu kuchennego nie jest, a przynajmniej nie powinien być, dziełem przypadku. Wygląd jest ważnym kryterium, ale nie powinien być jedynym. W pierwszej kolejności należy upewnić się, w jakim obiegu może pracować urządzenie.

Po co?

Do wyboru mamy układ zamknięty i otwarty. W tym pierwszym sprzęt odpowiada wyłącznie za usuwanie niechcianych zapachów. W układzie otwartym okap może pracować również jako wentylacja mechaniczna.

Ale uwaga! Układ otwarty jest zabroniony w blokach i innych budynkach ze zbiorczą wentylacją grawitacyjną. Dlaczego? Urządzenie pracujące w takim trybie może sprawić, że ciąg zostanie odwrócony, w efekcie czego spaliny będą zasysane do mieszkania.

Panujące w kuchni umeblowanie rzutować będzie na wybór rodzaju okapu, chyba że zdecydujemy się na zmianę aranżacji. Jeśli nie chcemy tego robić, nie musimy się obawiać, że nie znajdziemy sprzętu pasującego do naszej kuchni. Istnieją bowiem okapy podszafkowe, szufladkowe i podwieszane (montuje się je pod szafką wiszącą), uchylne i przyścienne (znajduje się między szafkami wiszącymi), narożne (w rogu pomieszczenia) i wyspowe (umiejscawia się go nad wyspą kuchenną, czyli znajdującym się na środku kuchni blatem ze zlewem i szafkami kuchennymi).

Pamiętajmy też o właściwym doborze mocy. Urządzenie musi posiadać odpowiednio wydajny silnik. W przeciwnym razie nie poradzi sobie z usunięciem przykrych zapachów. Im większa kuchnia, tym większa musi być moc okapu.