Sukulenty, czyli najbardziej wytrzymałe rośliny doniczkowe

Sukulenty to mało wymagające i odporne na warunki atmosferyczne rośliny, które jednocześnie są wyjątkowo dekoracyjne, przez co tworzą w domu przytulną atmosferę. Do takich gatunków należy, np.: aloes, zielistka, sansewieria, szlumbergera. Mogą rosnąć przy słabym oświetleniu, nie wymagają regularnego nawożenia i przesadzania, a bez wody są w stanie przetrwać nawet do kilku tygodni. 

Czym są sukulenty?

Mało wymagające kwiaty doniczkowe, czyli sukulenty, to rośliny, które są przystosowane do przebywania w trudnych warunkach, np.: na słabej jakości glebie, z ograniczonym dostępem do wody, w bardzo wysokiej temperaturze czy ekstremalnym nasłonecznieniu. W grupie roślin gruboszowatych do najbardziej popularnych należą sukulenty liściowe. Ich liście są pokryte specjalną warstwą woskową, która chroni przed nadmierną utratą wody na parowania, z kolei korzeń jest bardzo rozległy, przez co szybko pobiera wodę, jaka znajduje się w glebie. 

Gatunki sukulentów, które warto mieć w domu

Sukulenty ze względu na nieskomplikowaną uprawę są chętnie wybierane jako domowe rośliny doniczkowe. Jednym z popularnych gatunków jest aloes, który oprócz oryginalnego wyglądu ma również cenne właściwości zdrowotne i kosmetyczne.w domowym zaciszu świetnie sprawdzi się także szlumbergera, nazywana również kaktusem bożonarodzeniowym. Roślina przepięknie kwitnie w zimowym okresie Bożego Narodzenia. Ciekawym gatunkiem jest również sansewieria o długich, mieczykowatych liściach, najczęściej w paski lub w prążki. Z kolei zielistka w okresie wiosenno-letnim pokrywa się dziesiątkami młodych roślin, której dodatkowym atutem jest skutecznie oczyszczanie i nawilżanie powietrza.

Podlewanie sukulentów

Rośliny doniczkowe z rodzaju sukulentów bardzo źle znoszą nadmierne nawadnianie. Aby rosły i rozwijały się prawidłowo w sezonie wiosenno-letnim wystarczy podlewać je raz w tygodniu, a w chłodne miesiące, czyli ich okresie wegetatywnym, podlewanie raz w miesiącu będzie wystarczające. Rośliny najlepiej nawadniać małymi ilościami wody deszczowej lub z kranu, ale wcześniej przegotowanej o kwaśnym odczynie. 

Najlepsze stanowisko dla domowych sukulentów

Najbardziej odpowiednie warunki dla sukulentów, zwłaszcza w okresie ich wzmożonego wzrostu, czyli latem i wiosną, to miejsca nasłonecznione, gdzie panuje wysoka temperatura. Doniczkę z rośliną można wówczas postawić na balkonie lub parapecie okna południowego lub południowo-wschodniego. W chłodniejszym okresie jesienno-zimowym, roślinę należy przestawić w chłodniejsze miejsce, ale nadal dość dobrze nasłonecznione.