Szkło bezpieczne stosowane w budownictwie

Świetny wygląd pomieszczeń mieszkalnych i publicznych musi spełniać nie tylko walory estetyczne, ale też standardy bezpieczeństwa. Ochrona użytkowników wnętrz jest bowiem priorytetem, stosując w aranżacji tak delikatny materiał, jakim jest szkło.

Piękny wygląd to nie wszystko. Szkło bezpieczne powinno spełniać szereg norm i przepisów, które dopuszczają je do stosowania w budownictwie. Szklana powierzchnia musi być odpowiednio wzmocniona, by uzyskać odpowiednią wytrzymałość i chronić mieszkańców w razie nieszczęśliwego wypadku.

Szkło bezpieczne laminowane

Stosowane w architekturze wnętrz domowych i obiektów publicznych szkło bezpieczne musi posiadać odpowiednie cechy, które gwarantują jego wysoką trwałość. Wśród popularnych rodzajów można wyróżnić szkło bezpieczne laminowane. Jest to połączenie tafli szkła z warstwami folii PVB. Stosuje się kilka grubości takiej powierzchni, które różnią się od siebie ilością zastosowanych elementów. Łączenie tych warstw o różnych parametrach pozwala uzyskać szkło wielofunkcyjne, które jest bezpieczne, ale ma też inne, pożądane cechy. Przykładowo szkło laminowane wykończone w powierzchni ekstra białej pozwala uzyskać doskonałą przejrzystość tafli. Perfekcyjną przezierność można uzyskać, stosując także szkła antyrefleksyjne. Gdy szkło laminowane jest łączone w szyby zespolone, otrzymujemy powierzchnię, która gwarantuje dobrą izolację termiczną – zatrzymuje ciepło. W przypadku bezpiecznego szkła laminowanego ważna jest też ochrona przed promieniowaniem UV. Jego powierzchnia ogranicza przepuszczanie promieni UV, co pozwoli zabezpieczyć delikatne elementy wnętrz przed utratą koloru.

Szkło bezpieczne laminowane w razie stłuczenia nie rozpada się na kawałki, ale utrzymuje naruszone fragmenty w jednym miejscu. Są one przytwierdzone do warstw folii, dlatego szyba po zbiciu zachowuje swój kształt i można ją bezpiecznie wymienić. Kilkuwarstwowa struktura szkła laminowanego chroni przed urazami i zmniejsza ryzyko upadku z wysokości. Odpowiednio wzmocniona powierzchnia może zabezpieczać również przed włamaniem, a nawet użyciem broni palnej.

Bezpieczne szkło kolorowe

W miejscach, które wymagają zastosowania w pełni bezpiecznej, szklanej powierzchni, a jednocześnie są doskonałym tłem dla oryginalnych aranżacji można wykorzystać szkła kolorowe. Jego fakturę uzyskuje się za pomocą łączenia formatek szklanych z folią w konkretnym kolorze.

Bezpieczne szkło hartowane

Szkło poddawane podgrzewaniu oraz gwałtownemu schłodzeniu (procesowi hartowania), staje się utwardzone i wytrzymałe. W przypadku rozbicia tafli szklanej, powierzchnia rozpada się na małe fragmenty o tępych krawędziach, co ostatecznie chroni przed zranieniem. Szkło hartowane jest bezpieczne również dlatego, że cechuje go zwiększona wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne typu uderzenia czy zginanie oraz jest odporne na działanie wysokich temperatur. Dodatkową zaletą bezpiecznego szkła hartowanego jest doskonała przejrzystość powierzchni.