Uwaga na zbyt szczelne okna

Jednym z istotniejszych parametrów technicznych, jakie należy wziąć pod uwagę, przy zakupie okien jest współczynnik przenikania ciepła. Informuje on o stratach ciepła w jednostce czasu. Im niższa jego wartość, tym mniej ciepła przeniknie przez profil na zewnątrz.

Automatyczna wentylacja

Wedle aktualnych norm dopuszczalna wartość współczynnika U wynosi 1,7 W/m2K. Na rynku dostępne są wyroby o znacznie lepszej izolacyjności termicznej. Warto w nie zainwestować. Taki wydatek się nam opłaci. Koszt zakupu szybko się zwróci, a później będziemy tylko oszczędzać na ogrzewaniu.

Im lepsze właściwości izolacyjne, tym większa szczelność okna. Ma to jedną zasadniczą wadę – gorszą cyrkulację. Kiepska wymiana powietrza może pogorszyć naszą dyspozycję psychofizyczną. Niedotleniony mózg może mieć wydłużony czas reakcji. W zbyt szczelnym pomieszczeniu będzie nam się źle myśleć.

Brak przepływu powietrza?

Zła cyrkulacja jest niebezpieczna zwłaszcza w budynkach wyposażonych w piecyki gazowe albo piece dwufunkcyjne. Grozi zatruciem tlenkiem węgla, który nie jest wyczuwalny przez ludzki nos.

Można jednak uniknąć tych przykrych konsekwencji, nie rezygnując z energooszczędnych właściwości profilu. Wystarczy kupić okna z nawiewnikami zamontowanymi w ramie okiennej albo szybie. Dzięki temu w mieszkaniu zawsze będzie świeże powietrze (zawsze można też uchylić okno).

Innowacyjne okna o dobrej termoizolacyjności oferuje m.in. Dobroplast. Przykładowo: linia Prime w wersji HS z kompozytową ramką dystansową charakteryzuje się współczynnikiem na poziomie 0,76 W/m2K. To sprawia, że okno świetnie nadaje się do budynków pasywnych.