Wybór fontanny z uwzględnieniem aktualnych trendów

Woda w nowoczesnym ogródku to konieczność. Nic tak nie relaksuje, jak połączenie zieleni z szumem wody. Właściciele terenów zielonych mają obecnie duży wybór wśród akwenów wodnych. Modne są zarówno źródełka, jak i fontanny, czy też oczka wodne. Chcąc nadać klasy ogrodowi, bardzo często decydujemy się na zakup fontanny. Zwykle kojarzy nam się ona z dużych rozmiarów przepychem. Obecnie najmodniejsze są jednak małe fontanny, które swą formą nie przypominają fontann sprzed 10 lat.

Najmodniejsze fontanny

Urządzenie ogródka z fontanną nie jest trudne. W sklepach mamy do wyboru fontanny duże oraz małe, nowoczesne oraz klasyczne. Najmodniejsze są fontanny proste o regularnych kształtach. Dzięki nim główną uwagę zwracamy na wodę, a nie, jak dotychczas na jej oprawę. Fontanny coraz częściej przybierają postać tafli, ścian lub stołów wodnych. Do ich wykonania wykorzystuje się głównie beton oraz dekoracyjny kamień. Coraz częściej spotyka się fontanny wykonane z niestandardowych materiałów, takich jak szkło lub stal. Fontanny te są równie trwałe, jak ich kamienne wersje. Ponadto wyglądają bardzo niestandardowo i nowocześnie.

Gdzie powinna stać fontanna?

Fontannę najlepiej postawić cieniu. Wybór zbyt nasłonecznionego miejsca będzie skutkował szybkim nagrzewaniem się wody oraz jej ubywaniem. W fontannach nasłonecznionych nie przetrwają również ryby i rośliny. Nie ma znaczenia, czy fontanna będzie stała w centrum ogródka, czy też z boku. Najważniejsze jest, aby komponowała się z otaczającą ją zielenią. Jeśli decydujemy się umieścić fontannę w pobliżu domu, to wybierzmy jej podświetlaną wersję. Stanie się wówczas nie tylko dekoracją ogrodu, ale i domu.

Na co zwrócić uwagę kupując fontannę?

Kupując fontannę, musimy wziąć pod uwagę wielkość działki, na której ma się znajdować. W złym guście byłoby umieszczanie wielkich rozmiarów fontanny na małym terenie i na odwrót. Przy jej zakupie musimy znać również zasobność własnego portfela, ponieważ niektóre rozwiązania są bardzo drogie. Fontanny dostępne w sklepach występują w gotowych zestawach lub w formie pojedynczych elementów. Ceny zestawów rozpoczynają się od kilkuset, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach złotych. Jeśli zależy nam na oryginalnej aranżacji ogrodu, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty, który przygotuje dla nas jego projekt i dopasuje fontannę.